The results of the 5th day in 1st, 2nd and 3rd divisions

The results of the 5th day in 1st, 2nd and 3rd divisions
The results of the 5th day in 1st, 2nd and 3rd divisions

The 5th day of the veteran clubs championship took place this Thursday, May 23, here are the results.

In 1st division

Group A: Pétanque Cadurcienne (2) beats Puy-l’Evêque: 28-8; Béduer (2) beats Saint-Céré (1): 26-10; Montcuq (1) beats Trespoux (1): 26-10. Ranking (all 5 matches): 1. Montcuq (1) 14 pts (+60); 2. Puy-l’Évêque 12 pts (+12); 3. Béduer (2) 11 pts (+12); 4. Saint-Céré (1) 9 pts (-8); 5. Pétanque Cadurcienne (2) 9 pts (-32); 6. Trespoux (1) 5 pts (-44).

Group B: Pétanque Cadurcienne (1) beats Ginouillac (1): 26-10; Gourdon (2) beats Tauriac (1): 22-14; Gramat (1) beats Mayrinhac-Lentour (1): 20-16. Ranking, (all 5 matches): 1. Pétanque Cadurcienne (1) 13 pts (+52); 2. Gramat (1) 11 pts (+12); 3. Gourdon (2) 11 pts (-8); 4. Mayrinhac-Lentour (1) 9 pts (+8); 5. Tauriac (1) 8 pts (-20); 6. Ginouillac (1) 8 pts (-44).

In 2nd division

Group A: Assier (1) beats Latronquière: 22-14; Saux (1) beats Vers: 20-16; Pétanque Marnhacoise beats Mercuès (2): 20-16.

Ranking (all 5 matches): 1. Saux (1) 15 pts (+68); 2. Pétanque Marnhacoise 13 pts (+24); 3. Assier (1) 11 pts (-16); 4. Mercuès (2) 9 pts (+24); 5. Around 6 pts (-32); 6. Latronquière 6 pts (-68).

Group B: Capdenac le Haut (1) beats Pétanque Figeacoise (1): 20-16; Sauzet (1) beats Espédaillac: 22-14; Lamagdelaine beats Lhospitalet: 20-16. Ranking (all 5 matches): 1. Lhospitalet 13 pts (+48); 2. Sauzet (1) 13 pts (+36); 3. Lamagdelaine 11 pts (0); 4. Espédaillac 9 pts (-20); 5. Pétanque Figeacoise (1) 7 pts (-4); 6. Capdenac le Haut (1) 7 pts (-60).

In 3rd division

Group A: Luzech (3) beats Prayssac (1): 26-10; Cajarc (1) beats Reyrevignes: 28-8; Miers (1) beats St Michel Loubéjou: 30-6. Ranking (all 5 matches): 1. Luzech (3) 12 pts (+44); 2. Cajarc (1) 12 pts (+36); 3. Miers (1) 12 pts (+32); 4. Prayssac (1) 12 pts (+4); 5. Reyrevignes 7 pts (-32); 6. Saint-Michel-Loubéjou 5 pts (-84).

Group B: Castelnau-Montratier (1) beats Capdenac le Haut (2): 24-12; Prayssac (2) beats Tauriac (2): 30-6; Saint-Céré (2) and Saint-Géry: 18-18. Ranking (all 5 matches): 1. Prayssac (2) 15 pts (+72); 2. Saint-Géry 11 pts (+8); 3. Saint-Céré (2) 10 pts (+12); 4. Castelnau-Montratier (1) 10 pts (-4); 5. Tauriac (2) 7 pts (-36); 6. Capdenac le Haut (2) 7 pts (-52)

Group C: Sousceyrac beats Cressensac-Sarrazac (1): 20-16; Gourdon (3) beats Pétanque Orlinde Bretenoux: 34-2; Cahors Sport Pétanque beats Mayrinhac-Lentour (2): 26-10. Ranking (all 5 matches): 1. Cahors Sport Pétanque 15 pts (+76); 2. Sousceyrac 13 pts (+47); 3. Cressensac-Sarrazac (1) 10 pts (-4); 4. Gourdon (3) 9 pts (+12); 5. Mayrinhac-Lentour (2) 8 pts (-12); 6. Pétanque Orlinde Bretenoux 4 pts (-119).

Group D: Luzech (2) beats Pétanque Figeacoise (2): 20-16; Béduer (3) beats Entente Limogne Marcilhac-sur-Célé: 22-14; Pétanque Souillagaise (1) beats Saint-Germain-du-Bel-Air: 28-8. Ranking (all 5 matches): 1. Pétanque Souillagaise (1) 15 pts (+104); 2. Luzech (2) 13 pts (+16); 3. Béduer (3) 9 pts (-4); 4. Saint-Germain-du-Bel-Air 9 pts (-12); 5. Pétanque Figeacoise (2) 7 pts (-28); 6. Limogne Marcilhac-sur-Célé 7pts (-76).

-

-

PREV Replimune recovers after $100 million PIPE financing – 06/13/2024 at 6:53 p.m.
NEXT at what time and on which channel to watch the fight?