Legislative elections 2024 – The official lists in Gard

Legislative elections 2024 – The official lists in Gard
Legislative elections 2024 – The official lists in Gard

Candidates for the first round of the legislative elections for the six electoral constituencies of the Gard department were submitted to the prefecture from June 12 to 16, 2024. The prefecture officially communicates the lists this Tuesday. The order of the billboards was determined by drawing lots which took place on Sunday June 16 at 7 p.m. in the prefecture.

The date of the first round of the election of deputies is set for Sunday June 30, 2024 and that of the second round for Sunday July 7, 2024.

“The list below is provisional pending the exhaustion of appeal periods and any final receipts which remain to be issued.”

  • 3001 – 1st district

1

Ms. BOURGHOL Loumy

Mr. LASALLE Franck

2

Ms ROUVERAND Valérie

Mr. CISCAR Christian

3

Ms LECLERC Isabelle

Ms. LACROIX-GAUTROT Béatrice

4

Mr. MENARD Charles

Ms. EL HADI Fatima

5

Mr. GILLET Yoann

Mr. FUSTER Jean-Pierre

  • 3002 – 2nd district

1

Mr. MANSON Stéphane

Mr. DIOCHET Daniel

2

Mr. MEIZONNET Nicolas

Ms DEVAUX Caroline

3

Ms. JULLIAN Véronique

Mr. FOUGAIROLLES Thomas

4

Mrs PELLEGRIN PONSOLE Sophie

Mr. FESQUET Alain

5

Ms. GUYOT Katy

Mr. ROUSSEAU Antoine

6

Ms. BOLLE Catherine

Mr. DUMAS Romain

  • 3003 – 3rd district

1

Mr. ANT Valery

Mr. MISCHER Robert

2

Mr. PREVOST Christophe

Ms. ELMAYAN Lorys

3

Mr. GRAU Florent

Ms HIRSIG Elisabeth

4

Mr. BAUME Christian

Ms SOKOLOWSKI Emmanuelle

5

Mrs BORDES Pascale

Ms. DELLONG MENG Catherine

6

Mr. JEAN Daniel

Mr. BRÉS Jean-Marc

7

Ms. OROMI Sabine

Mr. POUTIER Vincent

  • 3004 – 4th district

1

Mr. MARTIN Pierre

Mr. DELOYE Claude

2

Mr. BORD Arnaud

Ms. VILLE-CHAULET Cathy

3

Mr. GARCIA Jérôme

Mr. CHABROL François

4

Mrs EL OKKI Nadia

Mr. MASSON Philippe

5

Mr. MEURIN Pierre

Ms DELWARTE Aurélie

  • 3005 – 5th district

1

Mr. ESPANOL Emmanuel

Mr. BORDARIER Anthony

2

Mrs BOYER Léa

Mr. GRANIER François

3

Mr. ALLEGRET-PILOT Alexandre

Ms. RAFATI Nina

4

Mr. SALA Michel

Ms. LEBEAU Irène

5

Ms OLINET Agnès

M. COUSIN DE MAUVAISIN Olivier

6

Mr. TRIA Nordine

Mr. BALS Christophe

7

Mrs DAUFÈS-ROUX Catherine

Mr. CODOU Loïc

  • 3006 – 6th district

1

Ms. AFFORTIT Laura

Mrs PEINEAU Adeline

2

Mr. COLSON Aurélien

Ms. BASTIDE Martine

3

Mr. STEVANT Clément

Mr. OUTMANI Elham

4

Ms. TERBECHE Aïcha

Mr. UHL Jérémie

5

Mr. CADÈNE Nicolas

Ms LECCIA Béatrice

6

Ms. JOSSERAND Sylvie

Ms. GARDET Laurence

-

-

PREV Karkwa at the Summer Festival: The Plains for one last time
NEXT Saint-Sauveur | Compost: no more plastic bags — CIME 103.9